Reģistratūras tālr.:

67-800-750, 67-800-751

Reģistratūras tālr.:

67-800-750

67-800-751

Mobilais tālr.:

20-011-289

Rehabilitācijas tālr.:

27-044-808

Padoms


Kā pasargāt sevi no dzemdes kakla vēža

Kas ir dzemdes kakla vēzis?

Dzemdes kakla vēzis – tā nav tikai gados vecāku sieviešu veselības problēma. Tas pasaulē un arī Latvijā ir otrais biežāk sastopamais audzējs sievietēm līdz 45 gadu vecumam un trešais izplatītākais vēža izraisītas nāves cēlonis sievietēm pēc krūts un plaušu vēža. Dzemdes kakla vēzis ir paņēmis un paņem daudz sieviešu dzīvības Latvijā - ik mēnesi no šīs slimības ap desmit sieviešu mirst. Tās ir sievietes spēka gados – gan tās, kuras vēl būtu spējušas radīt bērnus, gan tās, kuras nepaspēja izaudzināt jau piedzimušos bērnus. Saslimstība ar dzemdes kakla vēzi pēdējo 10 gadu laikā ir pieaugusi par 20% - ik mēnesi šī slimība tiek diagnosticēta apmēram divdesmit sievietēm.

Kādi ir dzemdes kakla vēža riska faktori?

Cilvēka papillomas vīruss (HPV). Ir pierādīts, ka šis vīruss vairumā gadījumu izraisa dzemdes kakla vēzi. Ar to inficējas dzimumkontaktu ceļā.

Smēķēšana. Cigarete satur vielas, kas var bojāt dzemdes kakla šūnas.

Seksuālās dzīves vēsture. Risku saslimt ar dzemdes kakla vēzi palielina, ja uzsākta dzimumdzīve agrīnā vecumā, ja sievietei ir  vairāki dzimumaktu partneri.

Ģenētika. Ja kāds tuvs ģimenes loceklis (piemēram, māte vai māsa) ir slimojis ar dzemdes kakla vēzi, tad pastāv paaugstināts risks saslimt ar šo slimību.

Kāda ir dzemdes kakla vēža profilakse?

Dzemdes kakla vēzi iespējams pilnībā novērst, savlaicīgi atklājot un izārstējot dzemdes kakla pirmsvēža slimību. Pirmsvēža slimības diagnostiku nodrošina regulāra (reizi 3 gados) citoloģiskās uztriepes paņemšana no dzemdes kakla un tās mikroskopiska izmeklēšana, kurā atklāj agrīnas izmaiņas dzemdes kakla šūnās, kas neārstējot var pārveidoties vēzī.

Kas ir dzemdes kakla vēža savlaicīgas atklāšanas programma?

Latvijā kopš 2009.gada tiek organizēta valsts apmaksāta dzemdes kakla vēža profilakses programma, kas balstīta uz iedzīvotāju reģistra datiem. Katra sieviete 25, 28, 31, 34, 37, 40, 43, 46, 49, 52, 55, 58, 61, 64, 67 gados saņem Nacionālā veselības dienesta uzaicinājuma vēstuli ierasties uz dzemdes kakla vēža profilaktisko izmeklējumu un veikt citoloģisko uztriepi dzemdes kaklam. Vēstuli sieviete saņem dažu mēnešu laikā pēc kārtējās dzimšanas dienas. Tā nav anonīma un bezpersoniska - sieviete tiek uzrunāta vārdā un uzvārdā, un tajā tiek skaidri norādītas gan dzīvesvietai tuvākās vietas, gan pateikts, kur meklēt visu to ārstu sarakstu, kam ir līgumattiecības ar valsti.

Kas ir citoloģiskā uztriepe?

Tā ir analīze, kurā tiek ņemtas šūnas no dzemdes kakla kanāla un izmeklētas laboratorijā ar mikroskopa palīdzību. Šādas analīzes mērķis ir laikus atklāt pirmsvēža slimības un dzemdes kakla vēzi.

Kāpēc vajadzīga šāda analīze?

Pirmās pārmaiņas dzemdes kakla gļotādā parasti apskatē vēl nav saskatāmas, turklāt arī pati sieviete neizjūt nekādas slimības pazīmes. Ja pārmaiņas, kurās ir atrastas izmainītas šūnas, atstāj neārstētas, tad pēc kāda laika var izveidoties dzemdes kakla vēzis.

Vai citoloģiskās uztriepes analīžu veikšana ir nepatīkama procedūra?

Materiāla paņemšana ilgst dažas sekundes, tā ir nesāpīga. Ieteicams šī izmeklējuma veikšanai izvēlēties ginekologu, ģimenes ārstu vai vecmāti, kam Jūs uzticaties. 

Kur doties uz izmeklējumu?

Ar Nacionālā veselības dienesta uzaicinājuma vēstuli Jūs varat veikt izmeklējumu pie jebkura ārsta, kurš veic ginekoloģisko pārbaudi, ko apmaksā valsts un kurš ir līgumattiecībās ar  Nacionālo veselības dienestu.

Ja izmeklējumu veicat pie ginekologa, kurš nav līgumattiecībās ar valsti, tad no valsts budžeta tiks apmaksāta tikai uztriepes mikroskopiskā izmeklēšana, bet par vizīti pie ārsta būs jāmaksā Jums pašai. Informāciju par ārstniecības iestādēm un personām, kuras ir līgumattiecībās ar Nacionālo veselības dienestu varat iepazīties bukleta beigās.

Kas jāņem līdzi uz izmeklējumu?

Dodoties uz izmeklējumu, līdzi ņemiet Nacionālā veselības dienesta uzaicinājuma vēstuli (kura vienlaikus ir arī nosūtījums valsts apmaksātam izmeklējumam), kā arī vēstulei pievienoto dzemdes kakla citoloģiskā materiāla skrīningtestēšanas karti.

Kur uzzināt izmeklējumu rezultātus?

Par izmeklēšanas rezultātiem interesējieties pie ginekologa, pie kura esat veikusi izmeklējumu.

Cik ilgi ir derīga uzaicinājuma vēstule un kas jāzina par izmeklējumu?

Vēstule ir derīga trīs gadus līdz nākamās uzaicinājuma vēstules saņemšanai, tomēr iesakām izmeklējumu veikt trīs mēnešu laikā no vēstules saņemšanas dienas.

Dodoties uz izmeklējumu, 48 stundas pirms tam nelietojiet vaginālos medikamentus. Vēlamais uztriepes paņemšanas laiks ir 8.-19. dienā pēc menstruāciju sākuma.

Kur var iegūt papildu informāciju?

Nacionālā veselības dienesta mājas lapā: http://www.vmnvd.gov.lv

Bezmaksas informatīvais tālrunis: 80001234